پارگی عضله دو سر بازو

پارگی عضله دو سر بازو

پارگی عضله دو سر بازو در سنین جوانی اغلب ناشی از فشارها و ضربه های شدید می باشد. مثلا بیماری که وزنه بردار می باشد و وزنه بسیار سنگینی را می خواهد از ناحیه ساعد به صورت خم کردن آرنج بلند کند و ناگهان نیرویی به ساعد وارد می کند که این حرکت باعث می شود فرد احساس درد بکند و گاها صدایی در دست نیز بروز می کند. بعد از آن فرد دچار کبودی و ورم می شود و در حرکات آرنج خود دچار محدودیت می شود و در سنین بالاتر اغلب با فشارها و ضربه های کوچک مانند کارهای روزمره (مثلا زمانی که بیمار دست خود را به دیوار می زند که بخواهد بلند بشود) ناگهان بیمار دردی را احساس می کند و سپس دچار محدودیت در حرکت میشود، که این محدودیت ها ناشی از پارگی عضله دو سر بازو می باشد.

پارگی عضله دو سر بازو

عضله دو سر بازو به دو قسمت نزدیک شانه و نزدیک آرنج تقسیم می شوند که پارگی های نزدیک شانه اغلب شایع تر می باشد و در سنین بالاتر هم با ضربه های ناچیز نیز ایجاد خواهند شد. معمولا در سنین بالا به دلیل اینکه بیمار خیلی احساس نیاز به آن عضله ندارد و سایر عضله ها آن را پوشش می دهند اغلب به جراحی نیاز نخواهد داشت. اما در سنین پایین تر بخصوص بیمارانی که ورزش می کنند به دلیل اینکه این پارگی باعث تحلیل 30 درصدی قدرت آرنج بیمار می شود، جراحی را در اولین فرصت و سریعا انجام می دهند.به همین دلیل می باشد که هرچه از زمان پارگی عضله بیشتر بگذرد ترمیم و جراحی مشکل تر خواهد شد.در مواردی هم که بیش از یک ماه از پارگی عضله دو سر بازو گذشته باشد امکان ترمیم دیگر وجود نخواهد داشت و باید بازسازی صورت بگیرد. در افرادی که مسن هستند برای بیمار از یک آویز گردنی استفاده خواهد شد و مسکن نیز توسط متخصص ارتوپد تجویز می شود و به بیمار استفاده از یخ توصیه می شود.

بیمار پس از گذشت دو هفته می تواند فیزیوتراپی را شروع کند. فیزیوتراپی به بیمار کمک خواهد کرد که بتواند تا حدودی قدرت از دست رفته خود را بازیابد. اما به طور کلی حدود 30 درصد از قدرت خم کردن آرنج و حدود 15 تا 17 درصد نیز از قدرت برگرداندن ساعد به سمت خارج کاسته خواهد شد. عکس زیر نیز نشان دهنده پارگی عضله دو سر بازو از نزدیکی شانه در یک فرد مسن می باشد که با فشاری بسیار کوچک و با بلند کردن بسته خرید دچار این مشکل شده است. در این بیماران به دلیل اینکه عضله از بالا آزاد می شود حالتی در دست ایجاد می شود که پاپ آی نامیده می شود. در این حالت عضله در وسط دست جمع می شود که یکی از مهم ترین علائم مشخصه پارگی عضله دو سر بازو می باشد که در افراد جوان هم دیده می شود.

 

 

برچسب گذاری توسط , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =